Muzea

Radom

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum prezentuje czwartą co do wielkości w Polsce kolekcję dzieł najznamienitszego przedstawiciela symbolizmu w malarstwie polskim radomianina – Jacka Malczewskiego. Można tu również obejrzeć prace m.in. Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Najmłodsi zwiedzający z pewnością zainteresują się wystawą przyrodniczą.
Muzeum mieści się w zabytkowym XVII – wiecznym budynku dawnego kolegium pijarów.

Muzeum Historii Najnowszej Radomia

Muzeum mieści się w zrewitalizowanej, pochodzącej z XIX wieku kamienicy Deskurów. Działa pod egidą Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” – najstarszej instytucji kultury w Radomiu. Stała wystawa muzeum „Przemysł siła miasta. Radom w latach 1918–1989” jest doskonałym dopełnieniem wizyty w Muzeum Historii Radomia. Ekspozycja prezentuje przemysłową historię miasta w XX wieku.

Muzeum Historii Radomia

Muzeum Historii Radomia to w zasadzie stała wystawa Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jedna z najnowocześniejszych ekspozycji w kraju (łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami) mieści się na trzech kondygnacjach kamienic Gąski i Esterki. Muzeum prezentuje dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. W 2022 roku ekspozycja otrzymała specjalny certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza.

Muzeum Rzemiosła

We wnętrzach muzeum zostały zaprezentowane warsztaty rzemieślnicze działające w XX wieku w Radomiu. Znajdziecie tu narzędzia, urządzenia i elementy wyposażenia a także stanowiska do samodzielnych prób wiercenia i wbijania. Na zwiedzających czeka kompletny warsztat wulkanizatora – z oponami, maszynami do bieżnikowania itp. oraz warsztaty fotografa i fryzjera.
W muzeum znajduje się również wystawa współczesnych ikon pisanych przez księdza Stanisława Drąga.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

MCSW „Elektrownia” – mieści się w budynku dawnej elektrowni miejskiej z 1901 roku, rozbudowanej w latach 2010-2014. Orędownikiem utworzenia Centrum był honorowy obywatel Radomia, reżyser Andrzej Wajda. „Elektrownia” jest idealnym miejscem dla osób, które interesują się sztuką współczesną.

Kamienica Starościńska

Kamienicę wybudowano na fundamentach dawnego Domu Wedle Bramy, stanowiącego część zamku radomskiego. Znajdowały się tu m.in. kuchnie królewskie i zaplecze gospodarcze. W piwnicach kamienicy znajdują się odkryte fragmenty średniowiecznych murów oraz ekspozycja prezentująca przedmioty odnalezione podczas kilkuletnich badań archeologicznych.

Muzeum Wsi Radomskiej

Nie ma lepszego miejsca w Radomiu na spotkanie z folklorem i poczucie klimatu dawnej wsi. Spacerując wśród zieleni, możecie poznać trudy życia codziennego mieszkańców ziemi radomskiej z pogranicza Mazowsza i Małopolski. Skansen zajmuje obszar ponad 30 hektarów, na którym umieszczono 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego. Są to przede wszystkim chałupy, ale także budynki gospodarcze, dwory, wiatraki, młyny wodne i kościół.