Atrakcje

Szydłowiec

Miasteczko położone ok. 30 km od Radomia, na styku województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Doskonale zachowane i zadbane historyczne centrum sprawia, że Szydłowiec to prawdziwa perła renesansu na ziemi radomskiej.

Miasto na kamieniu

Szydłowiec wzniesiony został na kamieniu – piaskowcu szydłowieckim z okresu jurajskiego. Mieszkańcy miasta budowali swoje domy na skale bądź przy jej użyciu, a podłoże niektórych placów stanowiła często lita płyta piaskowcowa. Wyroby z szydłowieckiego piaskowca można spotkać w całej Polsce – przykładem jest elewacja Pałacu Kultury wykonana z tego materiału.

Na terenie miasta mieszczą się 3 nieczynne kamieniołomy. “Pikiel” i “Podkowiński” zalane są wodą. Trzeci – „Łom na Polankach” porośnięty jest krzewami i drzewami.

Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów

Jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Wzniesiony wśród mokradeł i rozlewisk rzeki Korzeniówki, na sztucznie usypanej wyspie, znajduje się w zachodniej części miasta. Zamek jest przykładem zastosowania miejscowego kamienia – piaskowca szydłowieckiego. Powstały z niego nie tylko mury, lecz także wiele ozdobnych detali: schody, kolumny, balustrady, portale i kominki.

Adres: ul. gen. J. Sowińskiego 2, Szydłowiec

Park Radziwiłłowski

Zabytkowy park otaczający zamek założony został w XVI wieku przez Mikołaja Szydłowieckiego. Dziś to urokliwe miejsce z wijącą się wstęgą Korzeniówki i zielenią.

Adres: ul. gen. J. Sowińskiego 2, Szydłowiec

Rynek Wielki

Na rynku, w centralnym punkcie miasta, znajduje się ratusz, 2 pręgierze i pomnik Tadeusza Kościuszki. Jeden z pręgierzy to kolumna zwieńczona kulą, ozdobiona z czterech stron maszkaronami, wyposażona w żelazne okowy do przywiązywania skazańców. Drugi pręgierz to manierystyczna kolumna zwieńczona metalową galerią i ustawioną na niej figurą kobiety, symbolizującą pychę. W miejskiej tradycji pręgierz ten zwany jest “Zośką”.

Adres: pl. Rynek Wielki, Szydłowiec

Ratusz

Zbudowany w I połowie XVII wieku z piaskowca szydłowieckiego, stoi w centralnym punkcie Rynku Wielkiego. Jeden z najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce, zaliczany do najpiękniejszych mieszczańskich budowli w kraju. Na wieży umieszczono cztery zegary widoczne z każdej strony świata. Obecnie wchodząc na wieżę ratuszową możecie skorzystać z tarasu widokowego. W ratuszu mieści się m.in. pracownia Władysława Maleckiego artysty malarza, który mieszkał, tworzył i zmarł w Szydłowcu.

Adres: pl. Rynek Wielki 1, Szydłowiec

Dom Pod Dębem

Powstał w 1819 roku w stylu klasycystycznym z przeznaczeniem na szkołę elementarną z fundacji Anny z Zamojskich Sapieżyny. Gmach mieści się w zachodniej części rynku na tyłach miejskiego ratusza. Od starych, pomnikowych dębów rosnących na dziedzińcu przyjęto nazwę budynku „Pod Dębem”. Obecnie mieści się w nim hotel.

Adres: pl. Rynek Wielki 5, Szydłowiec

Kościół pw. św. Zygmunta

Wzniesiony u schyłku średniowiecza, w 1401 roku, w południowej pierzei rynku. Pierwotnie drewniana świątynia, ok. 1525 roku została zastąpiona budowlą murowaną z szydłowieckiego piaskowca. Kościół nie zmienił swego wyglądu zewnętrznego od XVI wieku, z wyjątkiem dobudowanej w 1. połowie XVII wieku kruchty zachodniej i osiemnastowiecznej sygnaturki. Późnogotycki charakter architektury uzupełnia renesansowy wystrój wnętrza. Warto zwrócić uwagę na detale: herby członków rodziny Szydłowieckich i Radziwiłłów na wschodniej ścianie oraz zegary słoneczne i napis MARTINUS GLADIATOR AD 1592 znajdujące się na elewacji świątyni.

Adres: ul. Zakościelna 13 (wejście główne od Rynku Wielkiego), Szydłowiec

Góra Trzech Krzyży

Znakomity punkt widokowy na wysokości 272 m n.p.m. Sztuczne usypisko powstałe z kamiennych odpadów wyrzuconych z pobliskich kamieniołomów, przykrytych ziemią i porośniętych trawą. Legenda głosi, że trzy krzyże pojawiły się na wzniesieniu, aby odgonić od miasta epidemię grypy hiszpanki.

Adres: ul. Kamienna 31, Szydłowiec

Kirkut

Żydowski cmentarz, jeden z większych zachowanych w Polsce. Powstał w II połowie XVII wieku. Na jego terenie znajduje się 3100 macew (nagrobków) zbudowanych z miejscowego piaskowca.

Adres: ul. Staszica 1, Szydłowiec

Mural Upamiętniający Fabrykę Braci Węgrzeckich

Pełna nazwa przedsiębiorstwa uwiecznionego na muralu to „Fabryka Bryczek i Karoserji Bracia Węgrzeccy”. Szydłowiecka fabryka produkowała początkowo bryczki i powozy, cieszące się dużą popularnością ze względu na wysoką jakość wykonania. W 1919 r., przy zatrudnieniu 30-40 robotników miesięcznie, w Szydłowcu powstawało co miesiąc 10-15 pojazdów. Od 1922 roku podjęto produkcję nadwozi samochodowych dla takich marek jak Morris Commercial RE, Fiat 514L, Ford Phaeton, Tudor, Standard i od 1926 roku do AS-a.

Adres: ul. Kilińskiego 8, Szydłowiec