Atrakcje
Orońsko
Orońsko
Położone na Równinie Radomskiej ok. 15 km na południe od Radomia. Leży w dolinie rzeki Oronki (w jej dolnym biegu) i otoczeniu licznych stawów, które w przeszłości wchodziły w skład Państwowego Gospodarstwa Rybackiego. Obecnie stawy są własnością prywatną.
Orońsko jest jednym z najstarszych stanowisk górniczych w Polsce i w Europie, datowane na około 12 800 lat temu. To właśnie tam u schyłku epoki paleolitu wydobywano krzemień czekoladowy – niezwykle ważny surowiec wykorzystywany do wytwarzania różnego rodzaju narzędzi. Krzemień czekoladowy zawdzięcza swoją nazwę barwie czekoladowej, ciemnobrązowej aż do prawie czarnej. Nazywany jest także orońską czekoladą.
Zespół Pałacowo-Parkowy
Zespół pałacowy w Orońsku założony został ok. 1840 r. z inicjatywy Franciszka Ksawerego Christianiego na terenie ówczesnego folwarku.
Pałac Józefa Brandta
Stylizowany na włoską willę neorenesansową o charakterze romantycznym. Wzniesiono go na planie prostokąta. Jest to parterowy budynek z czworobocznymi wieżyczkami piętrowymi znajdującymi się nad tylnymi narożami. Nad głównym wejściem znajduje się kartusz z herbem Christianich. Od 1877 roku letnia rezydencja Józefa Brandta – najwybitniejszego polskiego malarza batalistycznego XIX-wieku.
Stajnia
Budynek na planie prostokąta, kryty dachem naczółkowym. Wewnątrz znajdowały się boksy połączone wspólnym traktem oraz psiarnia.
Kuźnia
Budynek kuźni wzniesiony został ok. 1900 roku z kamienia łamanego. Wewnątrz znajduje się tradycyjne palenisko.
Park krajobrazowy
XIX -wieczny park dworski w stylu angielskim. Znajduje się w nim cenny starodrzew – przede wszystkim aleja lipowa, grabowa, kasztanowa i grupa wiązów. Od południa rozciągają się stawy Kaskada i Rolina zasilane w wodę przez rzekę Oronkę. Park od początku związany był ze sztuką, Christiani sprowadził pierwsze rzeźby już w I połowie XIX wieku. Do dzisiaj zachowało się spośród nich 7 rzeźb historycznych.