Atrakcje

Radom

Radom

Radom leży na południu województwa mazowieckiego. Jego bogata historia sięgająca początków państwa polskiego sprawiła, że na jego terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc i licznych zabytków.

Przez lata kojarzony głównie z różnymi gałęziami przemysłu obecnie zaskakuje turystów ciekawą architekturą, bogatą ofertą kulturalną i nieoczywistymi miejscami.

Niezwykły klimat miasta tworzą urokliwe kamienice, ślady wielokulturowości oraz unoszący się duch królewskiego i postindustrialnego Radomia. Poznaj wybrane atrakcje tego zaskakującego miasta.

Deptak na ulicy Żeromskiego

Tętniącą życiem ulicę Żeromskiego z pewnością można nazwać sercem miasta.
Niezwykły klimat radomskiego deptaku tworzą XIX wieczne kamienice, miejskie pałacyki, ciekawe rzeźby oraz urokliwe kawiarnie i restauracje.

Nie wszystkie „skarby” tej ulicy widoczne są jednak na pierwszy rzut oka. W jednej z bram pod nr 28 „ukryty” jest przepiękny pawilon drukarni Trzebińskich. Przy bramie kamienicy pod numerem 4 warto poszukać krasnali, a następnie unieść głowę do góry zwrócić uwagę na stary neon „Kasia”.

Na początku deptaku znajduje się okazały Pomnik Historii – Klasztor i kościół oo. Bernardynów – istna perełka architektury gotyckiej w Radomiu.

Centralną część ul. Żeromskiego tworzą Fontanny – miejsce spotkań radomian, eventów czy wydarzeń.

Miejski deptak zamyka okazały gmach – siedziba władz Województwa Sandomierskiego, którego Radom był stolicą, park im. Tadeusza Kościuszki oraz dawna Rogatka Lubelska (obecnie Klub Środowisk Twórczych i Galerii – Łaźnia).

Mieszczańskie Kamienice

Jedną z wizytówek Radomia są mieszczańskie kamienice z pięknie zdobionymi fasadami i żeliwnymi balkonami. Najpiękniejsze z nich znajdziecie na ulicy Żeromskiego, Moniuszki, Piłsudskiego, Sienkiewicza i Malczewskiego. Kamienice reprezentują różne style architektoniczne w zależności od okresu, w którym zostały zbudowane. Podziwiając je, nie zapomnijcie zajrzeć do ich klatek schodowych – wiele z nich skrywa w swoich wnętrzach prawdziwe perełki. Przepiękne polichromie czy bogato zdobione, żeliwne schody z pewnością was zaskoczą.

Miasto Kazimierzowskie i Rynek

W XIV wieku Stary Radom (Stare Miasto i tereny grodziska) nie spełniał ówczesnych wymogów obronnych, dlatego Kazimierz Wielki zdecydował o budowie nowego miasta otoczonego murami obronnymi. Obecnie na terenie Nowego Radomia, czyli Miasta Kazimierzowskiego znajdują się pozostałości murów obronnych wraz z pozostałościami bramy Iłżeckiej, Rynek, kościół farny, kamienice mieszczańskie, Muzeum J. Malczewskiego oraz dawne zabudowania zamkowe.

Radomski zamek nie przetrwał potopu szwedzkiego. Do dnia dzisiejszego uchował się jedynie budynek plebanii oraz zrewitalizowana tzw. Kamienica Starościńska („Dom wedle Bramy”), w której znajduje się wystawa archeologiczna. Tuż przy niej ustawiono makietę zamku z czasów jego świetności.

Średniowieczny Rynek to centralny plac Nowego Radomia, który jest sukcesywnie rewitalizowany. W ostatnich latach blask odzyskał neorenesansowy ratusz, kamienica Gąski i Esterki oraz kamienica Deskurów.

Nad Miastem Kazimierzowskim góruje wieża kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni zachowały się m.in. chrzcielnica z XV wieku, kamienny portal i żelazne drzwi z początku XVI w.

Stare Miasto

Nietrudno zgadnąć, że Stare Miasto jest najstarszą częścią Radomia. To właśnie tutaj odnajdziecie kolebkę miasta, czyli pozostałości grodu. Grodzisko Piotrówka powstało w II połowie X wieku na sztucznie usypanym wzgórzu w dolinie rzeki Mlecznej. Dziś wzgórze porasta roślinność, a na terenie dawnego grodziska odbywają się pikniki archeologiczne i historyczne.

Kilkaset metrów od Piotrówki znajduje się Plac Stare Miasto z kościołem pod wezwaniem św. Wacława. Świątynie wzniesiono na początku XIV w. na miejscu kościoła drewnianego z XIII w. Jej prezbiterium to najstarsza budowla murowana w mieście. Na przestrzeni wieków kościół pełnił funkcję magazynu, aresztu wojskowego, szpitala epidemicznego, oddziału psychiatrycznego szpitala miejskiego i muzeum.

W przeszłości kościół miał skarbczyk i kruchtę, w której odprawiano egzorcyzmy!

Industrialny Radom

Silne związki Radomia z przemysłem zauważalne są w przestrzeni miejskiej. Jeśli lubicie industrialne klimaty koniecznie musicie poznać radomskie Planty – osiedle wybudowane specjalnie na potrzeby pracowników Fabryki Broni. Historię Plant przybliży wam ścieżka tematyczna i audioprzewodnik.

Broń to jeden z wielu przedmiotów produkowanych przez radomskie fabryki. 19 z nich znajdziecie na ulicach Radomia, jeżeli zdecydujecie się podążać szlakiem przedstawiającym Symbole Radomskiego Przemysłu.

Radomski Street Art

W Radomiu wielką sztukę można spotkać na ulicach miasta. Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL zdobią ściany budynków, ciesząc oczy mieszkańców oraz turystów. Ścianę przedszkola im. Juliana Tuwima pokrywa mural „Dyzio Marzyciel” autorstwa światowej sławy artystki streeartu Natalii Rak.

Prócz popularnych murali na ulicach miasta możecie także odnaleźć mozaiki.